Geriatrzy - Geriatrzy o chorobach wieku dojrzałego

MEDserwis.pl > Geriatrzy >Geriatrzy o chorobach wieku dojrzałego

Geriatrzy o chorobach wieku dojrzałego

Geriatrzy o chorobach wieku dojrzałego
Starzenie się społeczeństwa to zjawisko znane nam wszystkim. Obserwujemy wzrost liczby pacjentów w wieku podeszłym i chorób z n im związanych. Lekarze geriatrzy muszą się skupiać nie tylko na leczeniu, ale także na profilaktyce. Mamy bowiem wpływ na wiele czynników ryzyka przyczyniających się do powstania chorób, których ryzyko w wieku podeszłym znacznie wzrasta.
Mechanizmy ochronne i naprawcze naszego organizmu słabną wraz z wiekiem, nasza kondycja w przyszłości zależy od genów oraz czynników zewnętrznych czyli środowiska i trybu życia oraz chorób jakie w poprzednich latach przeszliśmy. Geriatria czyli dział medycyny dotyczący osób w wieku podeszłym, to tak naprawdę współpraca wielu specjalistów przede wszystkim neurologa, kardiologa, internisty, urologa, okulisty często dermatologa, psychiatry czy chirurga i ortopedy.

Choroby z którymi najczęściej zmagają się pacjenci w podeszłym wieku to:
1) zaburzenia układu krążenia w tym nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, miażdżyca naczyń i ich powikłania choroba niedokrwienna serca, udar mózgu
2) choroby degeneracyjne układu nerwowego w tym zespoły otępienie jak choroba Alzheimera lub dotyczące układu ruchu jak choroba Parkinsona
3) zaburzenia metaboliczne jak cukrzyca, osteoporoza, hiperlipidemia lub niedoczynność tarczycy
4) choroby zwyrodnieniowe układu kostnego i narządu ruchu
5) Zaburzenia lękowe i depresyjne

Chorobami ludzi w wieku podeszłym zajmują się geriatrzy ale wiele chorób zaczyna się znacznie wcześniej, a ich skutki odczuwamy i widzimy dopiero w okresie starości. Bardzo ważne jest więc wczesne diagnozowanie i leczenie takich schorzeń jak nadciśnienie, które nie leczone doprowadza do zniszczenia naczyń w organizmie. Szczególnie mózg i serce są narażone na konsekwencje nieustabilizowanego ciśnienia-zawał serca lub udar mózgu. Leczenie nadciśnienia zapewnia nam kilkakrotne zmniejszenie ryzyka tych schorzeń.

Podobnie dotyczy to leczenia cukrzycy lub podwyższonego poziomu „ złego” cholesterolu we krwi-odpowiednie leki i dieta oraz tryb życia zapobiegają miażdżycy w naczyniach naszego ciała, a tym samym chronią nas przed powyższymi powikłaniami i zapewniają dobrą kondycję organizmu.
Wczesne wykrycie choroby Alzheimer lub Parkinsona umożliwia włączenie leków, które wprawdzie nie leczą przyczyny tych schorzeń, bo jeszcze jej nie znamy , ale opóźniają i łagodzą przebieg tych chorób. Dzięki temu pacjenci dłużej pozostają czynni i samodzielni.

Ogromna rolę w zachowaniu zdrowia fizycznego jak i psychicznego zapewnia ruch i ćwiczenia fizyczne. Dużo mówi się na ten temat jednak w praktyce zachowujemy się inaczej.
Badania potwierdzają, że aktywność fizyczna utrzymuje naszą kondycję zapobiegając nie tylko zmianom zwyrodnieniowym i osteoporozie kośćca, ale również zaburzeniom pamięci i koncentracji.

Wśród przyczyn zaburzeń wieku podeszłego należy zwrócić uwagę na stan nawodnienia i odżywienia organizmu. Zazwyczaj stany niedoboru postępują powoli i często niezauważalnie, bo z wiekiem łaknienie zmniejsza się , słabiej odczuwamy pragnienie. Stąd bardzo ważne jest wykonanie badań morfologii, poziomu kreatyniny i elektrolitów we krwi. Należy też zweryfikować jadłospis - często jest ubogi i nieurozmaicony, a ilość wypijanych płynów niedostateczna. Częste są u ludzi starych niedobory żelaza, wapnia i magnezu, co znacznie osłabia organizm zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania np. na infekcje. Jeśli chodzi o te ostatnie to trzeba pamiętać , że zwykłe zaziębienie w tym okresie życia może bardzo łatwo przejść w poważne stany zapalne dróg oddechowych i często wymagać hospitalizacji. Stąd każda infekcja musi być wyleczona, a jeśli istnieją obciążenia predysponujące do przewlekłych i nawracających schorzeń dróg oddechowych, trzeba rozważyć szczepienia przeciwko grypie. Hospitalizacja dla każdego z nas jest stresem, a dla osób starszych szczególnie. Nawet krótkie pobyty mogą predysponować do zaburzeń lękowych, stanów depresyjnych i zaburzeń zachowania. Mogą one wystąpić też bez jakiejkolwiek uchwytnej przyczyny, ważne, aby dostrzec symptomy obniżonego nastroju’ którymi mogą być apatia, płaczliwość , gorszy apetyt lub zaburzenia snu. Odpowiednia diagnoza i leczenie przeciwdepresyjne lub zmniejszające zaburzenia lękowe, wpływa pozytywnie na kondycje całego organizmu, często reguluje wahania ciśnienia lub zmniejsza inne objawy somatyczne.

O chorobach wieku podeszłego można dyskutować i pisać bardzo wiele. Jedno jest pewne przez całe życie pracujemy na to, jakim zdrowiem będziemy cieszyć się na starość.
Wiele rzeczy można zmienić bez względu na to ile mamy lat, zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz odrzucenie używek na pewno pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia.
Musimy również pamiętać o systematycznej kontroli naszego organizmu nie możemy zaniedbywać badań okresowych krwi, kontroli ciśnienia, rtg płuc.
Wizyty u dentysty, okulisty, ginekologa i urologa pozwolą wychwycić i zapobiec już we wczesnym stadium wielu schorzeniom i utrzymać dobrą kondycję do późnego wieku.

Geriatrzy zajmując się od wielu lat osobami w wieku podeszłym wiedzą, że jest możliwe bycie sprawnym i szczęśliwym człowiekiem niezależnie od wieku, ale w bardzo dużej mierze zależy to od nas i wiele możemy zdziałać, aby starość była kolejnym okresem naszego życia w którym możemy być zdrowi i sprawni.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 8730 [cc_f] => 908 )